Shakespeare’in oyunlarının basıldığı kitap, 2.5 milyon dolara satıldı

Müzayede konutu Sothebys tarafından pahalı kitaplar açık arttırmasında, William Shakespeare’in oyunlarının birinci sefer toplu olarak basıldığı Birinci Folyo isimli kitap, 2 milyon 470 bin dolara satıldı.

Değerli kitaplar ve dokümanlar açık arttırmasında kıymetli bir koleksiyoncu tarafından satışa sunulan Shakepeare’in oyunlarının toplu basımı olan ‘İlk Folyo’ isimli kitap, bugün 2 milyon 470 bin dolara alıcı buldu. Açık arttırmaya çıkan öteki pahalı dokümanlar ortasında Bağımsızlık Bildirgesi’nin resmi Massachusetts eyaleti baskısının daha evvel kayıt altına alınmamış bir kopyası ise rekor sayılacak bir fiyat olan 2 milyon 228 bin dolara satıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ve Haklar Bildirgesi’nin Virginia eyaleti tarafından onayladığını gösteren 1788 tarihli bedelli evrak ise Shakepeare’in kitabının fiyatını geçerek 3 milyon 75 bin dolara satıldı. Onay dokümanından dünya üzerinde 3 tane bulunduğu söz edildi.

Açık arttırmada öbür satışa çıkan pahalı kitap ve evraklar ortasında Charles Darwin’in Çeşitlerin Kökeni isimli ünlü kitabının 1859 yılı basımı ve Jane Austen’in Aşk ve Gurur isimli kitabının 1813 basımı da yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.