Son dakika! NASA’nın Ay’a insan gönderecek Artemis misyonu ertelendi

NASA yaklaşık 50 sene sonra Ay’a tekrar insan göndermeye hazırlanıyor. Uzay ajansının 10 yıldır üzerinde çalıştığı misyon bugün başlatılacaktı. Fakat üçüncü motordaki ısı sorunu ve sızıntı nedeniyle fırlatma evvel 40 dakika ertelendi daha sonra da iptal edildi. 

Space Launch System – SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) olarak bilinen uzay aracı, Orion isimli kapsülü Ay’ın yörüngesine taşıyacaktı.

SLS, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bugün lokal saatle 08:33’te (Türkiye saatiyle 15.33) fırlatılacaktı.

Bugün iptal edilen Artemis I misyonu, 50 yıl ortanın akabinde astronotları Ay yüzeyine tekrar göndermeyi hedefleyen programın birinci basamağı. Artemis-1 misyonu sırasında SLS roketi ve Orion uzay aracı beklendiği üzere performans gösterirse, 2024 için belirlenen Artemis-2, birebir rotada astronotlarla birlikte uçacak. Daha sonra ise Ay”a mürettebatlı uçuş ise muhtemelen 2025’te Artemis-3 ile gerçekleşecek. Ayrıyeten Artemis-3 ile dünya tarihinde bir birinci yaşanacak. Ay yüzeyine birinci sefer bir bayan ve siyahi bir insan ayak basmış olacak.

Astronot Randy Bresnik, “Bu Artemis I uçuşuyla yaptığımız her şey, mürettebatlı yapılacak Artemis II uçuşundaki riski azaltmak için” yorumunu yaptı.

NASA’nın Artemis programı ayrıyeten, Ay’da sürdürülebilir bir insan varlığı kurmayı ve Mars’a yapılacak birinci mürettebatlı vazife için Ay’da bir üs kurmayı hedefliyor. Her şey yolunda giderse NASA 2030’ların sonlarında Mars’a astronotlu bir uçuş gerçekleştirecek.

NASA Artemis misyonu için bugüne kadar 20 milyar dolardan fazla harcama yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.