Suat Sarı: Sürat limitinin 154 kilometre sonuna getirilmesi açık seçik bir cinayettir

İBB DÜZGÜN Parti Küme sözcüsü ve Ulaşım ve Trafik Komitesi üyesi Dr. Suat Sarı, Gaziantep’te 15, Mardin Derik’te ise 20 kişinin hayatını kaybettiği kazalarla ilgili konuştu. Otoyol ve araçlardaki denetimsizliğe dikkat çeken Sarı, birden fazla araçlardaki fabrikasyon çıkışı güvenlik sistemlerinin devre dışı bırakıldığını ya da söküldüğünü belirtti. Otoyollardaki sürat limitinin arttırılmasına da reaksiyon gösteren Sarı, “Hız limitinin 154 kilometre sonuna getirilmesi açık seçik bir cinayettir” dedi.

Gaziantep’te 15 kişinin öldüğü, Mardin’in Derik ilçesinde ise 20 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazalar Türkiye’yi yasa boğdu.

İBB YETERLİ Parti Küme sözcüsü ve Ulaşım ve Trafik Komitesi üyesi Dr. Suat Sarı, Gaziantep ve Mardin’de yaşanan kazalar hakkında SÖZCÜ’ye konuştu.

“ARAÇLARDAKİ GÜVENLİK SİSTEMLERİNİ DEVRE DIŞI BIRAKIYORLAR”

Araçlardaki fabrikasyon çıkışlı güvenlik sistemlerinin şoförler ya da firmalar tarafından devre dışı bırakıldığını belirten Sarı, “Otobüsler kazada olağanda yan yatmaz. Bu otobüslerin Elektronik Stabilite Programı (ESP), AEBS/LDW üzere gibisi stabilizasyon sensörleri var. Bu araçları kolay kolay yatıramazsınız. O sensörler fabrika çıkışında iptal ediyorlar. Limitörleri de iptal ediyorlar. 100 kilometre üzerinde devamlı alarm veriyor araç. 2016 yılından sonra üretilen otobüslerin, yani yeni otobüslerde sağ, sol sinyal vermeden şerit değiştiremezsin. Şoförler bunları da iptal ediyorlar. Zira bu sefer de şerit değiştirme sırasında kendi şeridinden diğer şeride aktarıldığı vakit süratiyle ilgili alarm veriyor. O sistemi de devre dışı bırakıyorlar. Fabrika çıkışından sonra yeni otobüslerde bulunan güvenlik tedbirlerini sürücüler ya da firmalar iptal ediyor. Muayene istasyonları da bunu denetlemiyor. Bu da kazalara davetiye çıkartıyor” dedi.

“OTOYOLLARDA SÜRÜCÜLER İÇİN DİNLENME YERLERİ YOK”

Türkiye’deki otoyollarda sürücüler için dinlenme yerlerinin olmamasından yakınan Sarı, “Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere bütün Avrupa’da her 50 kilometrede bir sürücülerin dinlenme üniteleri mevcut. Otoyol yaparken şartnameye koyuyorlar, ‘bunu yapacaksın’ diyorlar. Sonra da bunu işletme mühleti boyunca işleteceksin, bakacaksın deniliyor. Karayolu yönetmeliğine nazaran, sürücüler her 4,5 saatten sonra 45 dakika dinlenmek zorunda.  Bizim şartnamelerde ise otoyol dinlenme yerleri yok. Neden yok?” diye sordu.

“HIZ LİMİTİNİN ARTTIRALMASI AÇIK SEÇİK BİR CİNAYETTİR”

Sarı, otoyollardaki sürat limitinin yükseltilmesine de reaksiyon göstererek, bu durumun kazaları daha da arttıracağını belirtti. Sarı, “Avrupa Birliği 21 Mayıs 2022 tarihinde şehirlerarası otoyollarda sürat sonunu düşürmekle ilgili ortak karar aldı. Onlar bunu yaparken, biz tıpkı faiz oranındaki üzere tek adamın kararıyla adeta cinayete teşvik edecek formda sürat limitlerini arttırmakla ilgili karar aldık. Sürat limitini 154 km sonuna getirmeniz açık seçik bir cinayettir. Dünyada örneği yok bunun. Bu karar kazaları daha da arttıracak. Dünyada sürat sonunu arttırıp da yeterli sonuç almış hiçbir ülke yoktur. Bizim kontrol yapmamız lazım.” diye konuştu.

“DENETİM DENEN BİR ŞEY YOK”

Sarı, karayollarında ve araçlarda kâfi kontrolün yapılmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bütün dünyadaki otoyollarda şerit disiplini sensörleri vardır. Kamyon ve otobüs ikinci ve üçüncü şeritte masraf. Yolda bu geçişleri denetleyen sensörler var, kameralar var. Bu sistem de yok bizim karayollarımızda. Neden yok? Niçin bizim otoyollarımızda dinlenme üniteleri yok? Niçin şerit değişim sensörleri ve kameraları yok? Neden sürat takip aralığı kameraları yok? Kontrol denen bir şey yok. Kontrol illaki polis gücüyle yapılmaz ki. Artık her şey elektronik denetleniyor.

Bütün ticari araçlarda, araçların önüne, ‘bakım tamiratı yapılmıştır’ diye bir stiker konulması lazım. Şoför periyodik bakım ve tamiratını yaptıracak, önüne de stiker yapıştıracak. Şayet bu adam kaza yaptığı vakit, eksper raporunda bakımsızlıktan kazanın yaşandığı tespit edildiği vakit o şahsa ceza verecek. O kazadan sorumlu olacak. Yani devlet değnekçi olmayacak, elektronik denetleyecek işi. İnsanların paraları olmadığı için, kar etmediği için yaptırmıyorlar bakım ve tamiratı.”

“TRAFİK KAZALARI ARTTI”

İktidarı da eleştiren Sarı, “’Otoyol yaptık, trafik kazalarını azalttık’ diye övünüyorsun. Yalan! Bakanlığın yayınladığı 2020 yılı ile 2021 yılları ortasındaki trafik kazalarına bakın arttı. Hani otoyol yapınca azalıyordu? Yani bir illüzyonla insanları kandırıyorlar lakin gerçekler bu.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.