Suyun bilinmeyen 7 yararı

Su sağlıklı bir hayat büyük değer taşır.Su insan ömrü için oksijenden sonra gelen en değerli gereksinimdir. Suyun içeriğinde magnezyum,potasyum, kalsiyum,sodyum, ve fosfat üzere beden için gerekli mineraller bulunuyor. Pekala hayat kaynağımız olan suyun yararları nelerdir ?

Diyetisyen Bahadır Su, bahis hakkında şu tabirleri kullandı:

ENERJİ VERİR

Kasların %75’i,kemiklerin % 22’si ve kanın %83’ü su ile doludur. Susuz kaldığında beden kısımları gereğince fonksiyon göremez ve bu da güç eksikliği , bitkinlik ve yorgunluk ile alakalıdır.Yani su tüketmek enerjiyi arttırır.

KALP SIHHATİNİ KORUR

Kasların en sıkı ve ağır çalışanı olarak tam süratli çalışabilmesi için suya gereksinimi vardır.Susuz kalınınca kanı kalınlaşır bu durumda kalbin daha fazla çalışması gerekir. Şayet kalbiniz zayıfsa ilerleyen yıllarda önemli kalp sorunları meydana gelebilir.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Vücut susuz kaldığı vakit yağ hücrelerinin yıkılması güçleşir.Bu açıdan diyet yapanlar gereğince su tüketmezlerse kilo vermeleri güç hale gelir.

BAŞ AĞRISINI AZALTIR

Baş ağrısı bedenin susuz kaldığının bir sinyali olabilir ve su içtikçe ağrı geçmeye başlar. Yorgunluk ve halsizlik üzere şikayetler de bedenin susuz kaldığının göstergesidir.

CİLDİ CANLANDIRIR

Su tüketimi pak bir cilt oluşumunu sağlar.Kuru cilde nem sağlar.Akne belirtilerinin azaltılmasına yararlı olur.Su bedenden toxinlerin atımına yardımcıdır , bedeni bakteri ve gereksiz malzemelerden arındırır.

BÖBREK SIHHATİ İÇİN FAYDALIDIR

Su tüketimi böbrek sıhhati için de hayli kıymetlidir.Yeterli ölçüde su tüketimi böbreklerdeki ziyanlı unsurların bedenden atılmasını sağlar.Ayrıca böbrek taşı oluşma riskini azaltır.

Kabızlığa Yeterli Gelir:Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekleyen su,düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye yardımcı olarak kabızlığı önler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.