Terörist vekil İsveç hükümetiyle yaptıkları kirli iş birliğini itiraf etti: YPG’ye dayanak için birtakım garantiler aldık

Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında 7 Haziran’da meclisteki gensoru oylamasında hükümetten yana hal koyduğunu belirten Kakabaveh, bunun karşılığında Toplumsal Demokrat Partisi’nden terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye’deki kolu YPG-YPJ’ye yardım kelamı aldığını toplumsal medya hesabından duyurdu.

“PKK’YA DAYANAK İÇİN GARANTİ ALDIM”

Hesabında bir manzara paylaşan Kakabaveh, “Sosyal Demokratların YPG-YPJ’ye dayanak ve yardım göndermeleri için birtakım garantileri aldım.” kelamlarını sarf etti.

“BİZ BİR TAVİZ VERMEDİK” DEMİŞTİ

Konu hakkında 7 Haziran’da açıklama yapan İsveç Başbakanı ve Toplumsal Demokrat Partisi başkanı Magdalena Andersson ise “Biz Kakabaveh ile hükümet olarak bir muahede yapmadık. Rastgele bir taviz de vermedik.” tabirini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Meclisteki sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti.

Kakabaveh de 5 günlük müddette 3 sefer fikir değiştirerek en son hükümete takviye vermeyeceğini açıklamıştı.

İsveç basını, Kakabaveh’in, YPG/PKK’nın “SDG” ismini kullanan elebaşlarından İlham Ahmed’in son dakika buyruğuyla kararını değiştirerek, Johansson’un yanında yer aldığını yazmıştı.

İMZALANAN MUTABAKAT NEYİ KAPSIYOR?

İsveç’te geçen yıl Toplumsal Demokrat Partili Andersson, istifa ederek vazifesi bırakan Stefan Löfven tarafından başbakanlık için önerilmişti.

349 milletvekilinin bulunduğu mecliste hükümeti kurmak için 175 milletvekiline muhtaçlığı olan Andersson, bağımsız milletvekili Kakabaveh’in takviyesini alarak 1 oy farkla 24 Kasım 2021’de başbakan seçilmişti.

Bu oy karşılığında Toplumsal Demokrat Parti ile Kakabaveh ortasında YPG/PKK’ya takviye olunması için mutabakat imzalanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.