Tesla’nın değeri 1 trilyon doları aştı

Reuters’ın haberine göre; Facebook milyarlarca dolar yatırım ile dikkat çekerken dün gece açıkladığı bilançosuna göre üçüncü çeyrek kârı yüzde 17 yükseldi. Şirket, ayrıca Apple’ın iOS cihazlarda gizlilik ayarlarını değiştirmesinden ötürü dördüncü çeyrekte dijital faaliyetlerinin zarar görebileceği uyarısında bulundu.

Facebook üçüncü çeyrekte beklentilerin altında gelir açıklarken, şirketin faaliyetlerinden sorumlu yöneticisi Sheryl Sandberg analistlere yaptığı açıklamada bunun iOS değişikliklerinden kaynaklandığını ifade etti.

Şirketin mali işlerden sorumlu yöneticisi, Metaverse için Facebook Reality Labs’e yapılacak yatırımların 2021 faaliyet kârını yaklaşık 10 milyar dolar azaltacağını ifade etti.

Facebook insanların ortak sanal alanlarda var olabilecekleri ve iletişim kurabilecekleri yeni geliştirilmekte olan Metaverse adlı sanal dünyanın oluşumunu desteklemek için Avrupa Birliği genelinde gelecek beş yılda 10,000 kişi istihdam etmeyi planladığını açıklamıştı.

CEO Mark Zuckerberg analistelere yaptığı açıklamada “Bu yakın gelecekte bizim için kârlı olacak bir yatırım değil. Ancak metaverse dünyasının mobil internetin yerine geçeceğine inanıyoruz” dedi.

PİYASALARDA TESLA RÜZGARI

Tesla’nın, araç kiralama şirketi Hertz’in 100.000 araç siparişi vermesi üzerine piyasa değeri 1 trilyon doları aştı. Hertz’in büyük toplu satın alımı, Tesla’nın daha fazla otomobilini ana akım tüketicilere ulaşmasına yardımcı olabilir.
Apple Inc. Microsoft Corp. , Amazon.com Inc., Google’ın ana şirketi Alphabet Inc., 1 trilyon dolardan fazla değere sahip diğer ABD şirketleri arasında. Facebook Inc. grubun bir parçasıydı, ancak hisse fiyatı bir süredir geri çekildi. Geçen hafta üç aylık rekor kâr bildiren Tesla, piyasa değeri toplamına göre en büyük dokuz otomobil üreticisinden daha değerli konumda.

MUSK’TAN VERGİ İTİRAZI

Musk, Tesla’nın yeni anlaşmasıyla gündeme oturmasına, hisselerin Wall Street’teki işlemlerin kapanışında yaklaşık yüzde 13 artmasına ve kişisel varlığının 36 milyar dolardan fazla arttığını görmesine rağmen Başkan Biden’ın milyarderlere vergi uygulama planını kınadı.

Musk pazartesi günü Twitter’da ve Biden’ın sosyal hizmetler ve iklim değişikliği planının ödenmesine yardımcı olmak için yeni bir milyarder vergisi fikrini eleştiren bir tweet attı.

Musk, “Sonunda başkalarının parası biter ve sonra sizin için gelirler” dedi.

Daily Mail’in haberine göre; bu yılın başlarında Musk ve rakibi Jeff Bezos’un son yıllarda federal gelir vergisi ödemediği ortaya çıkmıştı. Musk’ın serveti 2014 ve 2018 yılları arasında tahminen 13.9 milyar dolar arttı. 1.52 milyar dolar toplam gelir bildirdi ve 455 milyon dolar vergi ödedi.

2018’de Musk, federal gelir vergisi ödemedi. Kayıtlar, 2015’te 68.000 dolar ve 2017’de 65.000 dolar ödediğini gösteriyor.

Oregon Senatörü Ron Wyden liderliğindeki Senato Finans Komitesi, vergi gelir planını birkaç gün içinde sunmaya hazırlanıyor.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK SONUÇLARI BU HAFTA AÇIKLANIYOR

E-ticaret devi Amazon’un, üçüncü çeyrek için yaklaşık 110 milyar dolarlık bir gelir, Apple’ın 85 milyar dolarlık bir kâr bildirmesi beklenirken iki şirket de perşembe günü piyasa kapanışından sonra sonuçları açıklayacaklar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.