Trump’ın ‘inadı’ kitap oldu: “Beyaz Saray’dan asla ayrılmayacağız”

ABD’de yayımlanan bir kitapta eski ABD Lideri Donald Trump’un, başkanlık seçimlerinin akabinde Beyaz Saray’dan ayrılmamak için ağır efor harcadığı ve bu fikrini yakın etrafına “Asla ayrılmayacağız.” diye paylaştığı belirtildi.

The Hill’de yer alan haberde, muharrir Maggie Haberman’ın “Confidence Man” isimli kitabında, Trump’ın son başkanlık seçimlerini kaybetmesine karşın Beyaz Saray’da kampanya takımına “Asla ayrılmayacağız. Kazandığınız bir seçim sonrasında nasıl ayrılabilirsiniz?” dediğine yer verildi.

“BENDEN ÇALDILARSA NEDEN AYRILAYIM?”

Aynı vakitte New York Times muhabiri olan Haberman’ın yakında satışa çıkacak kitabında, Trump’ın Beyaz Saray’da kalmanın hakkı olduğuna inandığı, yakın grubunu de buna ikna etmeye çalıştığı ayrıntılarıyla anlatıldı.

Eski liderin, Cumhuriyetçi Ulusal Komite Lideri Ronna McDaniel’e, “Benden çaldılarsa neden ayrılayım?” kelamları de kitaptaki sözler ortasında yer aldı.

Trump’ın seleflerinin hiçbirinin, başkanlık müddetinin bitmesinden sonra Beyaz Saray’dan ayrılmama tehdidinde bulunmadığı ayrıntısı paylaşıldı.

Eski Lider Donald Trump, Kasım 2020’deki seçimlerden bir ay sonra basına yaptığı açıklamada, Biden’ın kendisine karşı kazandığı zaferin belgelenmesi halinde “kesinlikle” Beyaz Saray’dan ayrılacağını açıklamıştı.

İKİ YILDIR TEZİNDEN VAZGEÇMEDİ

Eski Lider Donald Trump, 2020’deki son başkanlık seçimlerinde hile yapıldığı argümanını birinci günden bu yana, yaklaşık 2 yıldır sürdürüyor.

ABD’de, 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimlerinde postayla gönderilen oy pusulalarında usulsüzlük yapıldığını ve seçimi kendisinin kazandığını sav eden Trump, Demokratların zaferini kabul etmediğini açıklamıştı.

Trump, seçim sonuçlarını mahkemeye taşımış ve son ana kadar Beyaz Saray’ı boşaltmak istememişti.

6 Ocak 2021’de birtakım Cumhuriyetçi partililer, Biden’ın zaferinin onaylanmasını önlemek hedefiyle Kongre binasını basmış, 800’den fazla kişinin yargılandığı olayın Trump ve kampanya takımının planladığı argüman edilmişti.

Reuters/Ipsos iştirakiyle, 25 Mayıs 2021’de yapılan ankete nazaran Cumhuriyetçilerin yüzde 61’inin, 2020 seçimlerinde başkanlığın Trump’tan “çalındığına” ve Joe Biden’ın hile ile başa geçtiğine inandığı belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.