‘Türkiye’ye dönüp cumhurbaşkanı adayı olacağım’ diyen Cem Uzan’ın niye dönemediği ortaya çıktı

Son günlerde toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla isminden kelam ettiren Cem Uzan, Türkiye’ye döneceğini ve cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını tez etmişti. Lakin seçimlerde aday olacağını söyleyen Cem Uzan’ın hakkında 47 yılı aşan mutlaklaşmış mahpus cezası olduğu ortaya çıktı.

Yasa dışı süreçlerle Türk halkını milyarlarca dolar ziyana uğratarak yurt dışına firar eden Cem Uzan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Türkiye’ye gelebileceğini argüman etti. Yakın tarihte yaptığı paylaşımda 2023 seçimlerinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını söz eden Uzan bu paylaşımın akabinde vaatlerini de sıraladı.

Cem Uzan paylaşımlarında şu sözleri kullandı:

HAKKINDA 47 YIL MUTLAKLAŞMIŞ MAHPUS CEZASI VAR

Ancak Cem Uzan hakkında, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinin 2005/123 E. sayılı, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinin 2008/10 E. sayılı ve Pamukova Asliye Ceza Mahkemesinin 2005/47 E. sayılı evraklarından cürüm işlemek gayesiyle örgüt kurmak ve örgüte üye olmak, resmi ve özel evrakta sahtecilik, Bankalar Kanununa muhalefet, devlete ve şahsa karşı işlenen nitelikli dolandırıcılık, kamu kurumunu dolandırmak, nitelikli zimmet, hürriyeti tahdit, hakkı olmayan mala tecavüz cürümleri sebebiyle mutlaklaşmış 47 yıl 5 ay 20 günlük mahpus cezası olduğu belirlendi.

Mahkumiyet kararı verilen üç evrak için Cem Cengiz Uzan vekilleri tarafından yargılamanın iadesi talebinde bulunulmasına karşın her üç mahkeme de yargılamanın iadesi talebine ret cevabını verdi.

Firari Cem Uzan hakkında gıyabi tutukluluk kararı verilen İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017/258 E. sayılı belgesinden kara para aklama hatası sebebiyle açılan ceza davası da sürüyor.

Öte yandan Twitter hesabından periyodun TMSF Lideri ve konsey üyeleri hakkında hakarette bulunması nedeniyle de İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesinin 2021/921 E. sayılı evraktan da bir dava devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.