Üç Avrupa başkanı trenle Kiev’e gitti

Rusya’nın Ukrayna işgali 113’üncü güne girerken, Rusya önderi Putin’le temasları nedeniyle eleştirilen Avrupa’daki esas üç ülkenin önderi Ukrayna’ya dayanaklarını göstermek ve birlik iletisi vermek için Kiev’e gitti.

Avrupa’daki üç ülkenin önderi, bugün Rus işgali altındaki Ukrayna’ya dayanaklarını ve “Avrupa’nın Rusya’ya karşı birliğini” göstermek gayesiyle ülkenin başşehri Kiev’e gitti.

Fransa hükümeti, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin Kiev’e giden gece treninde çekilen imajlarını paylaştı. Üç başkanın trendeki bir masada sohbet ettiği imgeler televizyon kanallarında paylaşıldı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le sık sık telefonda görüşmeleri nedeniyle yansıların maksadında olan Avrupalı üç önderin Kiev ziyareti için hazırlıklar uzun müddettir devam ediyordu. Daha evvel birçok ülkeden yetkili Kiev’i ziyaret ederken üç ismin ziyarette bulunmaması tartışmalara yol açmıştı.

ZELENSKİY, SİLAH TAKVİYESİNİN ARTIRILMASINI İSTEYECEK

Macron, Scholz ve Draghi’nin Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’le bir ortaya gelmesi bekleniyor. Ukrayna önderinin görüşmede üç ülkeye, bilhassa de silah sevkiyatına kuşkuyla baktığı söylenen Almanya’ya silah dayanağını artırma davetinde bulunacağı kestirim ediliyor.

Ziyaret, Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyeliğinin tartışıldığı bir periyotta gerçekleşiyor. Görüşmelerde bu mevzunun da gündeme geleceği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.