Almanya’da gizli belgeler sızdı, Rusya’ya karşı savaş hazırlığı ortaya çıktı

Batı’da, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarla sınırlı kalmayacağı, savaşı farklı cephelere taşımaya çalışacağı yorumları yapılıyor.

Avrupa’dan Ukrayna’ya peş peşe yapılan askeri sevkiyatlar, önemli oranda kapasite azalmasına neden oldu.

Askeri cephaneliklerini yeniden gözden geçirmeye başlayan kıta ülkeleri, savunmalarını güçlendirmenin hesaplarını yapıyor.

ALMANYA’DA RUSYA SENARYOLARI

Alman basınından Bild gazetesi, 2024’te NATO ile Rusya arasındaki gerilimin tırmanma ihtimalinin olduğunu yazdı.

Almanya silahlı kuvvetlerinin (Bundeswehr) Rusya’nın saldırısına karşı hazırlık yaptığı belirtildi.

SİLAHLI ÇATIŞMAYA HAZIRLANIYORLAR

“Bundeswehr, Putin saldırısına hazırlanıyor” başlıklı haberde, bu kapsamda on binlerce Alman askerinin konuşlandırılacağı belirtildi:

“Bundeswehr, Rusya’ya karşı silahlı çatışmaya hazırlanıyor. Bu, gizli bir belgeden ortaya çıktı. NATO ile Rusya arasında şubat ayından itibaren olası bir gerginlik yaşanabilir.”

Söz konusu belgenin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nasıl ilerleyeceği ve NATO’nun kendisini nasıl savunması gerektiğini “adım adım, ay ay özetleyen bir eğitim senaryosu” olduğu bilgisi paylaşıldı.

Gerilimin yakın zamanda başlama olasılığına işaret edilerek, kısa süre içinde Alman askerlerinin göreve hazır halde olacağı aktarıldı.

NATO YALANLADI: GİZLİ PLAN YOK

NATO, Rusya ile çatışmaya yönelik “gizli plan” hakkında haber yayınlayan Bild’i yalanladı.

Askeri ittifakın Stratejik İletişim Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Janis Sarts, materyalin, gazetecilere sunulan olası tatbikat senaryosuna dayandığını anlattı.

Sarts, “Bild, belirli bir bölgedeki askeri yetenekleri test etmek için her zaman hayali bir durumu temsil eden bir eğitim senaryosu aldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx