Anayasa hukukunun duayen hocası Prof. Dr. Ergun Özbudun hayatını kaybetti

Anayasa Hukukçusu ve yazar Prof. Dr.  Ergun Özbudun vefat etti.

Gelecek Partisi Milletvekili ve Anayasa Hukuku Profesörü Serap Yazıcı Özbudun, eşi Ergun Özbudun’un vefat ettiğini açıkladı.

Serap Yazıcı Özbudun, sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, “Çok değerli ustam, kıymetli hocam, gönlümün sultanı, can yoldaşım, biricik eşim Prof. Ergun Özbudun’u 1 Kasım 2023 saat 01.00 itibarıyla kaybettim. Yüce Allah onu cennetinin en güzel makamına kabul etsin ve bizi tekrar bir araya getirsin. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Ergun Özbudun kimdir?

Prof. Dr. Ergun Özbudun, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1962’de doktor, 1967’de
doçent ve 1975’te profesör unvanını kazandı ve 1994 yılına kadar Ankara Üniversitesi’nde görevini sürdürdü.

Özbudun, Harvard Üniversitesi’nde araştırıcı (1963-66, 1971-73), Chicago (1973), Paris Sorbonne (1980), Columbia (1981-82) ve Princeton (1982-83) üniversitelerinde misafir profesör olarak ders verdi.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) üyeliği (1989-93) ve Milletlerarası Siyasal Bilim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği (1979-1985) görevlerini yerine etti.

Lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Ergun Özbudun, 1988-2012 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu, Anayasa Hukuku ve Türk siyasal hayatı derslerine girdi.

2011-2012 eğitim öğretim yılında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak dersler verdi ve aynı yılın sonunda tam zamanlı olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’nde göreve başladı.

2007 yılında, AKP’nin “sivil anayasa” ismini verdiği Anayasa taslağını hazırlayan akademisyen heyetinin başkanlığını üstlendi. Eşi Serap Yazıcı Özbudun da heyette yer aldı. 

Avrupa Konseyi Hukuk Yoluyla Demokrasi (Venedik) Komisyonu’nun 1990 yılından beri üyesi olan Prof. Özbudun’un anayasa hukuku ve Türk siyasal hayatı ile ilgili Türkçe ve İngilizce birçok yayını vardır.

Türk Anayasa Hukuku, Türkiye’nin Anayasa Krizi, Party Poitics and Social Cleavages in Turkey, Totaliter ve Otoriter Rejimler, Otoriter Rejimler Seçimsel Demokrasiler ve Türkiye, Türkiye’de Parti ve Seçim Sistemi, The Constitutional System of the Turkey 1876 to The Present, Anayasa Hukuku, Türkiye’nin Siyasal Gelişmesi, Türkiye’de İslamcılık Demokrasi ve Liberalizm AKP Olayı, Türkiye’de Demokratikleşme ve Anayasa Yapımı Politikası, Türk Siyasal Hayatı isimli eserleri bulunmaktadır.

Milletlerarası Anayasa Hukuku Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Ergun Özbudun’un yazmış olduğu kitaplar, halen hukuk fakültelerinde ders olarak okutulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx