Donald Trump’ın dava süreçlerinde son durum ne?

ABD eski Başkanı Donald Trump, dün Georgia eyaletindeki dava kapsamında teslim olduktan sonra kefaletle serbest bırakıldı. Trump, sabıka fotoğrafı çekilen ilk ABD Başkanı oldu. 

Donald Trump, Georgia eyaletinde teslim oldu; sabıka fotoğrafı çekilen ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti

Trump’a bugüne kadar 4 davada; 44’ü federal, 47’si de eyalet bazında olmak üzere toplamda 91 suçlama yöneltildi. 

‘Sus payı ödemesi’ davası

Yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels‘e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı “sus payı” ödemesiyle ilgili hazırlanan 16 sayfalık iddianamede, Trump’a ‘New York eyalet yasaları ihlal’den 34 suçlama yöneltildi. 

“Seçim Kampanyası Yasası İhlali” ve bu ödeme kapsamında “iş yeri kayıtlarında sahtekarlık yapmak” suçlamalar arasında yer alıyor. 

Daniels, Trump ile cinsel ilişkiye girdiği iddiası konusunda sessiz kalması için 2016’da 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşmaya imza attığını ancak Trump tarafından imzalanmadığı için bunun geçersiz olduğunu savunmuştu.

Trump, Daniels’in iddialarını yalanlarken Trump’ın 2016’daki seçim kampanyasından Cohen, Daniels’a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı.

O yıllarda federal savcılar Trump’a yönelik herhangi bir inceleme başlatılmasına gerek duymazken Manhattan Bölge Savcılığı “sus payı” ödemesi olarak bilinen soruşturmayı başlatmıştı.

Davanın ilk duruşması 4 Nisan 2023’te yapıldı. Sonraki duruşma 25 Mart 2024’te yapılacak. 

“Mar-a-Lago Belgeleri” davası

Mar-a-Lago Belgeleri davası, ABD eski Başkanı Trump’ın görevinde ayrılırken devlete ait gizli belgeleri yanında götürdüğü ve belgelerle ilgili federal incelemeleri engellediği için açıldı. 

49 sayfalık iddianamede Trump’a yönelik 40 ayrı suçlama bulunuyor. 

Davanın, daha önce 25 Ağustos’ta yapılacağı duyrulan duruşması iptal edildi. Bunun yerine duruşma tarihi, 20 Mayıs 2024 olarak belirlendi. 

Kongre Baskını davası 

Trump hakkında açılan üçüncü dava, 1 Ağustos’ta Washington Bölge Mahkemesi’ne sunulan 45 sayfalık iddianameyle duyuruldu.

Trump hakkında 4 yeni suçlamanın yer aldığı iddianame, 2020 başkanlık seçimi sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimine ilişkin yürütülen “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmaları kapsamında hazırlandı.

Suçlamaların, “ABD’yi yanıltmak için komplo kurma”, “resmi bir soruşturmayı engellemek için komplo kurma”, “resmi bir soruşturmayı engellemeye teşebbüs” ve “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurma” olduğu aktarıldı.

Davanın görüleceği ilk duruşma tarihi için Ocak 2024 önerilirken Trump, duruşmayı 2024 seçimleri sonrasına ertelemek istediğini dile getirmişti. 

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Georgia’da seçim sonuçlarına müdahale davası 

Georgia’nın Atlanta kentinde, “eyaletteki 2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi” iddiasını uzun süredir soruşturan Fulton bölgesi savcılarının sundukları deliller ve tanık ifadelerinin ardından Trump’a yeni suçlamalar isnat edilen iddianame, 14 Ağustos’ta kamuoyuna açıklandı.

98 sayfalık 41 suçlamanın yer aldığı iddianamede, Trump’a aralarında “bir kamu görevlisinin yeminini bozmaya teşvik”, “yalan beyanda bulunmak için komplo kurma” ve “eyaletin yolsuzluk ve şantajla mücadele ile ilgili kanunu ihlal etme” gibi iddiaların da yer aldığı 13 suçlama yöneltildi.

Trump, söz konusu iddianame kapsamında dün akşam saatlerinde Georgia’da teslim olmuştu. Bu dava kapsamında 200 bin dolar olarak belirlenen kefalet bedelini ödeyen Trump, yaklaşık 20 dakika içinde hapishaneden ayrılmıştı.

Trump’ın teslim olduğu sırada tutuklama dosyası için ilk kez sabıka kaydı fotoğrafı çekilmişti. Bu uygulama, ülke tarihinde bir ABD başkanı için ilk olma özelliğini taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx