Emekli ve Memur Emeklisi Maaşı İçin Ekim Verileri İle Yeni Tahmin

Yılın sonuna yaklaşırken yeni yılda uygulanacak zamlarda tahmin edilmeye başlandı. Enflasyon verileri ile tartışılan ve tahminler yürütülen emekli ve memur emeklisi maaşları için yeni tahminler ?

Ekim ayında açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, refah payı dışında kalan dört aylık zam oranı emekliler ve memurlar için belirlendi. Kasım ve Aralık verilerinden sonra ise zam oranı kesinleşecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayı enflasyon rakamlarını bildirdi. Aylık enflasyon yüzde 3,43, yıllık enflasyon yüzde 61,36 ve 4 aylık enflasyon ise yüzde 29,40 olarak gerçekleşti.

Ekim enflasyon rakamları sonucunda, SSK ve BağKur emeklilerinin 4 aylık zammı %29,40 ve memurların 4 aylık zammı %40,39 olarak belirlendi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başuzmanı İsa Karakaş, bu durumu değerlendirdi.

Ekim ayı oranlarının açıklanması ile emekliler ve memurlar için 4 aylık enflasyon toplamı netleştiğini söyleyen Karakaş, ” SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 29,40 oranında bir zam geleceği kesinleşti.” dedi

“Refah payı hariç sadece ekim ayını baz aldığımızda kümülatif olarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 29,40 oranında bir zam geleceği kesinleşti. Memur ve memur emeklilerine de baktığımız zaman yüzde 15’lik toplu sözleşme oranı olduğu için daha yüksek bir zam geleceğini görüyoruz. Dolayısıyla yüzde 40,39’luk zam oranı şimdiden hem memurların hem de hem de memur emeklilerinin cebinde.’

Karakaş, Orta Vadeli Program’da yıl sonu enflasyon hedefinin %65 olduğunu ve Merkez Bankası’nın beklentilerinin %65 ile %68 arasında olduğunu belirtti. Ayrıca, yıl sonu emekli zamlarının enflasyon beklentilerine göre belirleneceğini hatırlattı.

“Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yılsonu itibarıyla yüzde 37,75’lik zam söz konusu oldu. Memur ve memur emeklileri içinse bu oran 49,96 olarak gerçekleşecek. Eğer Merkez Bankasının beklenti anketlerindeki en yüksek sonuç gerçekleşirse yani yüzde 68’lik bir enflasyon gerçekleşirse bu durumda emeklilerin alacağı zam daha yüksek olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 40,30 zam alacak, memur ve memur emeklileri de yüzde 52, 20 oranında zam alacak”

Karakaş, emekli maaşlarına yapılacak zammın sadece enflasyon oranına bağlı olmadığını, ayrıca refah payının da dahil olduğunu belirtti. Geçen yılın aynı döneminde verilen refah payını örneğin vererek, yüzde 15,4 enflasyon oranına karşın yüzde 30 zam yapıldığını ve yüzde 14,6 refah payı verildiğini hatırlattı.

Karakaş, yıl sonunda belirlenecek açlık sınırının zamları etkileyeceğini belirtti. Yüzde 65’lik enflasyon hedefi tutturulursa, SSK ve BağKur emeklilerinin zam oranının yüzde 37,75’ten en az yüzde 50’ye çıkacağını ifade etti. Ayrıca, en düşük emekli aylığının yüzde 50 zamla en az 11 bin 250 lira olması gerektiğini söyledi.

“SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin, yüzde 65’lik yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulması halinde yüzde 37,75 yerine en az yüzde 50 zam alacağını söyleyebiliriz. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 olan rakamın da yüzde 50 seyyanen zam yapılması halinde en az 11 bin 250 lira olması gerekiyor”

Şuan en düşük memur emeklisi maaşının 9 bin 876 lira olduğunu söyleyen Karataş, en düşük memur emeklisi maaşının 16 bin 295 olma ihtimalı olduğunu söyledi.

“Memurlara verilecek seyyanen zammın aynen memur emeklilerine de verileceği de söylenmişti. Bunu göz önünde bulundurduğumuz zaman hükümetin refah payıyla birlikte verilecek zammın yüzde 65 oranında olacağını söyleyebiliriz. Memurlardan daha yüksek bir refah payının memur emeklilerine verileceği tahmininden hareketle yüzde 65’lik bir zam söz konusu olabilir. Bu durumda en düşük memur emeklisi maaşı 16 bin 295 olması söz konusu olabilir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx