Ermenistan’a ABD desteği!

Rusya ile arasına mesafe koyan Ermenistan, ABD’nin desteğini almaya hazırlanıyor.

Washington yönetimi, yakın döneme kadar Moskova’nın stratejik ortağı olan Ermenistan’a askeri yardım sağlayacak.

ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi Kristina Kvien, verdiği bir demeçte, “hızla genişleyen ABD-Ermeni ilişkilerine” değindi.

Kvien, Erivan’la temasların “hemen hemen her alanda genişlediğini ve derinleştiğini” söyledi. Buna askeri iş birliğinin de dahil olduğuna dikkat çekildi.

ABD ile Ermenistan arasında askeri ortaklık

“Ermenistan barışı koruma ve diğer barışçıl çabalar gibi konulara katılımını genişletmek istiyor.” diyen Kvien, şu ifadeleri kullandı:

Pek çok farklı alandan bahsediyoruz. Savunma konusunda Ermenistan’a nerede yardımcı olabileceğimizi görmeye çalışıyoruz.

Anlaşmaya vardılar

“Eurasianet” internet sitesinde, ABD-Ermeni askeri iş birliğinin birçok yönünün henüz sonuçlandırılmayı beklediği kaydedildi. Ancak Kvien, iki ülkenin “halihazırda birkaç konuda anlaşmaya vardığını” belirtti.

Zırhlı ambulans tedariki

Bu kapsamda ABD’nin, Ermenilerin zırhlı ambulans tedariki talebini kabul ettiği bilgisi paylaşıldı. Taraflar, şu anda teslimat takvimi üzerinde görüşüyor.

Rusya ile ipler gerildi

Ermenistan hükümeti, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu karşısında ezici bir yenilgi yaşadıktan sonra Rusya’dan siyasi ve ekonomik olarak uzaklaşmaya başladı. Erivan’da yetkililer, Kremlin’in kendilerine yönelik güvenlik taahhütlerini yerine getirmediğini düşünüyor.

350 milyon dolarlık yardım teklifi

Bu süreçte Avrupa Birliği ve ABD devreye girerek, nisan başında Ermenistan’a 350 milyon dolarlık yardım teklifinde bulundu.

 

KAYNAK: EURASİANET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx