Hangi İllere Sağanak ve Fırtına Uyarısı Verildi? Bugün Hava Nasıl Olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Ağrı, Iğdır, Muş ve Siirt çevreleri ile Batman’ın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu ile iç kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara’da 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey, Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Ağrı, Iğdır, Muş ve Siirt çevreleri ile Batman’ın doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

  • İstanbul biraz bulutlu, özellikle geceleri hava çok soğuk, öğle termometre 21 dereceyi göstersede, rüzgar sıcaklığı 15-16 derece hissettiriyor.
  • Ankara az bulutlu 19, İzmir 27 derece. Bursa 21, Antalya güneşli 29 derece. Ankara’da sıcaklık gece 8 dereceye iniyor. İzmir’de rüzgar serin esiyor.
  • Marmara’da hava iki gün daha çok serin ve gece soğuk olacak. Çarşamba rüzgar kuvvetli, Edirne 22, Kocaeli 20, Balıkesir 23 derece.
  • İç Anadolu’da hava açık, sıcaklık öğle 20 derece civarında. Gece ayaz var, Kayseri 2, Sivas 3, Eskişehir 5 dereceye geriliyor.
  • Ege’de rüzgar serin esiyor ve çarşamba kuvvetlenecek. Bölge güneşli, Manisa 28, Muğla 28, Bodrum 29 derece. Gece Afyon 6 dereceye iniyor ve sis var.
  • Akdeniz’de rüzgar geçtiğimiz günlere göre daha serin esse de öğle saatleri hala sıcak, Adana, Mersin, Diyarbakır, Batman, Mardin’de sağanak geçişi olacak.
  • Güneydoğu geneli de bulutlu, Adana 30, Isparta 28, Gaziantep bulutlu 26 derece.
  • Karadeniz soğuk, Zonguldak 19, Samsun, Trabzon hattı 15-16 dereceye kadar iniyor. 1700 rakım üzerindeki yerlere kar da yağacak.
  • Doğu Anadolu’da Erzurum, Van, Hakkari boyunca sağanak yağış var. Erzurum 16, Malatya 24 derece.

12 İL İÇİN SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır için sarı kodlu uyarı verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx