i9-14900K ile Delid: Sıcaklıklar Ciddi Şekilde Düştü

Ünlü hız aşırtmacı Roman ‘der8auer’ Hartung, Intel’in yeni Core i9-14900K işlemcisiyle delid işlemi yaptı ve termal iletkenliği en üst düzeye çıkarmak için sıvı metal termal macun uyguladı. Yapılan deneyler, 13. Nesil ve 14. Nesil Core CPU’lar arasındaki farkın ihmal edilebilir düzeyde olduğunu ve her zamanki gibi delid işleminin önemli bir sıcaklık düşüşü sağladığını kanıtlıyor.

Delid işlemi Thermal Grizzly tarafından üretilen Delid-Die-Mate ile gerçekleştirildi. Yine ayrı markadan Conductonaut Extreme sıvı metal termal macun uygulandı ve Corsair’in 360 mm hepsi bir arada sıvı soğutma sistemiyle mümkün olan en iyi teması sağlamak için CPU temas çerçevesi kullanıldı.

Gelelim sıcaklık değerlerine. Core i9-14900K, güç tüketiminde küçük bir azalmanın yanı sıra ortalama tepe sıcaklıkları baz alındığında 10°C daha serin çalıştı. E-Core olarak tabir ettiğimiz verimlilik çekirdeklerinin sıcaklıkları 8°C düştü. Bu arada, IHS’nin kaldırılması ve daha iyi bir termal arayüzün uygulanmasıyla birlikte P-Core performans çekirdeklerinin sıcaklığında 12°C’lik azalma gözlemlendi.

Hem delid işlemi hem de sıvı metal kullanımı bildiğiniz gibi riskli. Ayrıca garanti geçersiz hale geliyor. Umuyoruz ki CPU üreticileri gelecekte daha gelişmiş ısı yayıcılar ve materyaller kullanır, hiç bunlara gerek kalmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx