İsrail-Hamas savaşında 9’uncu güne doğru: Dünyanın gözü orada… Netanyahu kara harekatı sinyali verdi

İsrail, Filistinlilere saat 16.00’ya kadar evlerini terk etmeleri için süre verirken, Gazze Şeridi’nde yaklaşık 800 bin kişi evlerini terk ederek güneye taşınmak zorunda kaldı. Gazze sınırını ziyaret eden İsrail Başbakanı Netanhayu, “Bir sonraki aşama geliyor” ifadesini kullandı. Netanyahu’nun sözleri ‘kara harekatı’ sinyali olarak yorumlandı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu çatışmaya dönüştü. İsrail’in verdiği karşılıklarla birlikte her iki tarafta da çok sayıda can kaybı yaşandı. Yapılan son açıklamalara göre Hamas’ın düzenlediği saldırılarda 1300 İsrailli hayatını kaybederken İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında ise ölü sayısı 2 bin 215’e yükseldi.

İsrail ordusu, dün itibariyle, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 1 milyon 100 bin kişiye şehrin güneyine geçmeleri için 24 saat süre verdi. Süre bu akşam saat 20.00’de doldu. Birleşmiş Milletler İsrail’den talimatın iptal edilmesini istedi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin doğu ve batı kesimlerini, savaş gemileri, tank ve topçu atışlarıyla vurdu. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı, Beyt Lahye ve orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı gibi yoğun nüfusa sahip bölgelerin bombalanması sonucu çok sayıda ölü ve yaralı olduğu aktarıldı.

REUTERS: İLK KARA SALDIRISI GERÇEKLEŞTİ

Reuters, İsrail askerlerinin Gazze’ye ilk kara saldırısını gerçekleştirdiğini açıkladı. İsrail ordusu ise Gazze’de “nokta operasyonlar” gerçekleştirdiklerini ve daha sonra bölgeden ayrıldıklarını açıkaldı.

NETANYAHU: BU YALNIZCA BAŞLANGIÇ

Yahudilerin kutsal günü olan Şabat’ta halka seslenen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’a sert bir darbe vuruyoruz ama bu yalnızca başlangıç” dedi.

İSRAİL ASKERİ YIĞINAK YAPMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail ordusu günlerdir bombardıman altında tuttuğu Gazze ile olan sınırına, askeri yığınak yapmaya devam ediyor.

BBC MUHABİRLERİ İSRAİL ASKERLERİ TARAFINDAN ALIKONULDU

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Tel Aviv’de bulunan üç BBC muhabirinin İsrail polisi tarafından silahla alıkonulduğu ve saldırıya uğradığını açıkladı.

BATI ŞERİA’YA BASKIN

Batı Şeria’ya baskın düzenleyen İsrail güçleriyle, baskına karşılık veren Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentine baskın düzenleyerek binaların çatısına keskin nişancı yerleştirdi. Nablus’ta düzenlenen baskınlarda da Hamas Hareketi yetkilileri gözaltına alındı. Cenin ve Nablus’un yanı sıra Eriha’daki Akabe Cebr Mülteci Kampı, Silvad beldesi ile Beytüllahim’deki Ayide Mülteci Kampı ve Merah Rabah köyüne de baskın düzenlendi.

HAMAS: GAZZE’DEN MISIR’A GÖÇ OLMAYACAK

İsrail, Gazzelilere tahliye için verdiği süre dolarken, Hamas lideri İsmail Haniyye bir video mesaj paylaştı. Haniyye mesajında, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarına rağmen Filistinlilerin topraklarını bırakmayacaklarını vurgulayarak, “Gazze halkı toprağına kök salmıştır, vatanına sımsıkı bağlıdır, toprağını terk etmeyecek, göç etmeyecektir” diye konuştu.

Gazze’den Mısır’a göç olmayacağının altını çizen Haniyye, “Mısır’daki kardeşlerime şunu söylüyorum; bizim kararımız topraklarımızda kalmaktır. Gazze’den Mısır’a göç olmayacak” şeklinde konuştu.

Gazze’ye destek gösterilerinin artması talebinde bulunan Haniyye, “Devletimiz olana, esirlerimiz ve kutsallarımız özgürleşene, yerinden edilmiş insanlarımız evlerine dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Haniyye, Hamas’ın çocukları ve yaşlıları hedef almadığını da belirtti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GAZZE’Yİ TERK ETMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

İsrail’in sivillere ‘Gazze Şeridi’ni terk edin’ açıklamasına karşın Al-Quds hastanesi çalışanları, her şeye rağmen ‘bölgeyi terk etmeyeceklerini’ ve ‘acil müdahalelere devam edeceklerini’ açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre şu ana kadar en az 28 sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

İSRAİL ORDUSUNDAN ‘OPERASYON’ AÇIKLAMASI

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bugün Gazze Şeridi’ndeki sivillere verilen 10.00-16.00 saatleri arasında bölgenin güneyine geçilmesi çağrısının ardından, sürenin dolmasıyla düzenlenecek operasyonlar hakkında açıklama yaptı. Önemli bir grup operasyonların düzenleneceği belirtilen açıklamada “Hava, deniz ve karadan ortak ve koordineli bir operasyonla saldırıyı genişletmeye hazırız” ifadeleri kullanıldı.

Lojistik müdürlüğünün birliklere kara harekatı için ihtiyaç duyacakları tüm teçhizatı sağlamak için çalıştığı belirtilen açıklamada, yüzbinlerce yedek askerin hazır olduğu kaydedildi. IDF taburlarının ve askerlerinin ülkenin her yerinde konuşlanmış durumda olduğu aktarılırken, “Kara operasyonuna ağırlık vererek savaşın sonraki aşamalarına hazırlık durumunu artırmaya hazırlanıyor” açıklamaları yapıldı.

ESİR YAKINLARINDAN NETANYAHU’YA İSTİFA ÇAĞRISI

İsrail’de Hamas tarafından yakınları esir alınan İsrailliler, hükümet aleyhinde gösteri düzenledi.

İsrail basınındaki haberlere göre, başkent Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı önünde, yüzlerce İsrailli toplandı. “Esir yakınlarına destek” gösterisi, Başbakan Binyamin Netanyahu karşıtı protestoya dönüştü. Eylemciler, “Netanyahu hapse gitsin” ve “Netanyahu istifa” sloganları attı.

Gösteride, “Netanyahu ellerin kana bulaştı”, “Yalnız bırakıldık”, “Esirleri hemen geri getirin” ve “Güven kalmadı, istifa” yazılı pankartlar dikkati çekti.

BM: 1 MİLYON KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

İsrail’in güvenli geçiş için verdiği süre saat 16:00’da dolmuştu. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamaya göre; İsrail’in tahliye çağrısının ardından Gazze’de 1 milyon kişi evini terk etti.

NETANYAHU: HAZIR MISINIZ?

Çatışmalar devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e sızarak saldırılar düzenlediği, ülkenin güneyindeki Be’eri ve Kfar Aza yerleşimlerini ziyaret etti.

Gazze yakınlarındaki bu yerleşimlerde incelemelerde bulunan İsrail Başbakanı, buradaki askerleriyle buluşarak sohbet etti. Netanyahu, ziyaretine ilişkin görüntüleri sosyal medya platformu X’ten yayımlarak, “Gazze Şeridi sınırındaki savaşçılarımızla ön saflardayız. Hepimiz hazırız” notunu paylaştı.

Öte yandan, Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Netanyahu, askerlerle sohbeti sırasında, “Bir sonraki aşamaya hazır mısınız? Bir sonraki aşama geliyor” ifadelerini kullandı.

Netanyahu’nun sözleri, Gazze sınırında günlerdir yoğun sevkiyat ve yığınak yapan İsrail ordusunun kara harekatına gireceği şeklinde anlaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx