Özgür Özel: Filistin’de yaşananlar Bosna’daki soykırımın bir benzeri

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bosna Hersek ziyaretinde, “1990’larda burada yaşananlar ve 1995’teki büyük felaketin, soykırımın bir benzeri şu anda Filistin’de yaşanıyor.” dedi.

CHP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Özel, Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Nermin Niksic ile Saraybosna’daki görüşmesinde, “1990’larda burada yaşananlar ve 1995’teki büyük felaketin, soykırımın bir benzeri şu anda Filistin’de yaşanıyor. Uluslararası kamuoyu o zaman çok geç kalmıştı ve bu bütün Avrupa’nın utancıdır. Bunun Filistin’de tekrarlanıyor olmasına karşı bütün sosyal demokratlar ve sosyalistler olarak sesimizi birlikte yükseltmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Özel, “Sayın Başbakan, bu hem sizin hem bizim en çok ihtiyacımız olan adaletin terazisi. Ayrıca partimizin altı oku var. Partimizin altı ilkesini temsil eden altı oku. Bunlar halkçılık, laiklik, devrimcilik, milliyetçilik, cumhuriyetçilik ve devletçilik. Bu amblemdeki altı ok ve adaletin terazisi, makam odanızda durdukça partilerimiz arasındaki dostluğu hatırlamanızı ümit ediyoruz.” dedi.

“Partimizin yeni yönetimi ile birlikte karşınızdayız”

Avrupa’da sosyal demokrasinin çok parlak bir dönem yaşamadığını ifade eden Özel, “Bosna Hersek’te bir siyasi akrabamızı iktidardayken ziyaret etmek bizim için büyük bir mutluluk. Biz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında sosyal demokrat bir partiyi iktidar yapmayı çok istedik, çok da yaklaştık ama olmadı. Ardından yaşanan bir kurultaydan sonra partimizde bir yönetim değişikliği oldu. Partimizin yeni yönetimi ile birlikte karşınızdayız. Yaş ortalamasının 43 olduğu ve kadroların tam yarısının kadınlardan oluştuğu bir üst yönetimimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Özel, CHP ve SDP arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde hemfikir olduklarını ve dayanışma ve ortak projelere açık olduklarını kaydetti.

Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü olan 11 Temmuz’da Bosna Hersek’te bulunmak istediğini belirten Özel, “Buradaki belediyelerimiz üzerinden Türkiye’de kardeş belediyecilik projeleri gelişmiş. Sizin başardığınızı, Türkiye’de ve bütün Avrupa’da başararak, sosyal demokrasinin yeniden Avrupa’da ve dünyada yükselişe geçmesini ümit ediyorum, bunun için de gayret sarf edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx