Petrol fiyatlarındaki artış sürüyor, WTI ham petrol 1 yılın zirvesinde

Investing.com — Petrol fiyatları Asya ticaretinde keskin bir yükseliş gösterdi ve ABD ham petrol vadeli işlemleri, arzın sıkılaştığına dair devam eden işaretlerle son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşırken Çin’den gelen olumlu veriler de duyarlılığı destekledi.

Sinyaller, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumun ardından piyasaların, ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağına dair endişeleri büyük ölçüde görmezden gelmesine yardımcı oldu.

ABD stok verileri, 22 Eylül haftasında stokların beklenenden daha fazla azaldığını gösterdi. Çin’den gelen veriler de ülkede ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliği artırdı. Çin’in endüstriyel kârları, Ağustos ayında bu yıl ilk kez yükselerek yılbaşından bu yana yaşadığı kaybı hafifletmeye yardımcı oldu.

Ekonomik faaliyetlere ilişkin yeni ipuçları için şimdi gözler, bu hafta Çin’den gelecek satın alma müdürleri endeksi verilerinde. Cuma günü başlayıp bir hafta sürecek olan Sonbahar Festivali sırasında Çin’de akaryakıt talebinin de artması bekleniyor.

Brent %1 artışla varil başına 95,23 dolara yükselerek son 10 ayın en yüksek seviyesine yaklaşırken WTI ham petrol vadeli işlemleri de %1,3 artışla varil başına 94,88 dolar oldu ve Ağustos 2022’den bu yana en güçlü seviyesine ulaştı.

ABD stoklarındaki daralma arz görünümünü sıkılaştırıyor

ABD ham petrol stokları, 22 Eylül haftasında beklenenden daha büyük bir düşüşle 2,2 milyon varil daralarak son yedi haftada beşinci kez düşüş kaydetti.

Cushing, Oklahoma hub’ında da 0,9 milyon varillik bir düşüşe işaret eden veri, dünyanın en büyük yakıt tüketicisinde petrol arzının dar kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Bu durum, özellikle Rusya ve Suudi Arabistan’dan gelen derin arz kesintilerinin ardından, küresel petrol arzının bu yıl daha da sıkılaşacağı yönündeki beklentileri artırdı. Rusya da bu hafta çoğu yakıt ihracatını yasaklayarak küresel yakıt piyasalarında daralma beklentilerini güçlendirdi.

Petrol fiyatları, arz kesintilerinin ardından son iki ayda %30’dan fazla yükselirken analistler, daha sıkı arzın ham petrolün yılın geri kalanında 90 ila 100 dolar arasında işlem görmesini sağlayacağını öngörüyor.

ABD’de yakıt talebi azalıyor, faiz artırımı endişeleri sürüyor

Çarşamba günü açıklanan stok verileri, ABD benzin ve distilat stoklarının geçtiğimiz hafta beklenmedik bir şekilde arttığını göstererek yaz sezonunun sona ermesiyle birlikte yakıt talebinin bir miktar yavaşladığına işaret etti.

Bu eğilim, özellikle faiz oranlarının daha da yükselmesi ve enflasyonun sabit kalması nedeniyle ABD akaryakıt talebinin bu yıl daha da zayıflayacağı yönündeki endişeleri artırdı.

Fed’den gelen şahin sinyaller, doların bu hafta son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkmasını sağlayarak petrol piyasaları üzerinde bir miktar baskıya işaret etti. Daha güçlü bir dolar, ham petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirerek talebi azaltıyor.

Çin’de özellikle devasa emlak piyasası; kötüleşen nakit sıkışıklığı ve en büyük emlak şirketlerindeki iflaslar nedeniyle kalıcı rüzgarlarla karşı karşıya olduğu için ülkeyle ilgili endişeler de piyasa üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx