TÜİK Verilerine Göre Yıllık Sanayi Üretimi Düşmeye Devam Ediyor!

Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim verilerini an itibariyle açıkladı. TÜİK verilerine göre yıllık sanayi üretimi uzun sürenin ardından ilk kez 2 ay üst üste düştü.

İstatistik kurumu, Mayıs ayı için yıllık sanayi üretim endeksini -%0,2 olarak duyurdu. Bu oran Nisan ayında kaydedilen -%1,2’ye göre daha iyi olsa da sanayide üretimin 2019’dan bu yana ilk kez 2 ay üst üste azalması dikkat çekti.

Yıllık TÜİK Sanayi verileri.

TÜİK verileri, aylık bazda ise iyileşme olduğunu ortaya koyuyor. Nisan döneminde -%0,9 olarak kaydedilen aylık sanayi üretimi Mayıs itibariyle %1,1 iyileşme gösterdi.

Yüksek Teknoloji Üretimi Artıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı toplam veride olumsuz seyir devam ediyor. Ancak sektör bazlı değerlendirmelerde yüksek teknolojideki artış göze çarptı. İstatistiklere göre orta-yüksek ve yüksek teknoloji üretimi sırasıyla yıllık %7,3 ve %6,2 yükseldi. Yıllık değişimde sermaye mal üretimi %18,1, dayanıklı tüketim ise ise %11,1 artış gösterdi.

Sektör bazlı sanayi verileri.

Bu kadar olumlu göstergeye rağmen toplam metrikteki gerileme ise diğer sektörlere dayanıyor. TÜİK’in yıllık kaydına göre enerji, düşük teknoloji, ara mal ve madencilik üretiminde düşüş olduğu ortaya çıktı.

Toplam üretimin en fazla kayıp yaşadığı sektör -%7,1 ile madencilik ve taş ocakçılığı oldu. Önemli oranda kan kaybeden diğer sektörlerde ise durum şu şekilde:

  • Ara Mal: -%5,5
  • Enerji: -%5,7
  • Düşük Teknoloji: -%3,0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx