Uzmanlar gerçeği açıkladı! “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” iddiası çürüdü

  •     Haber7-ÖZEL

İsrail’in, yıllardır zulmettiği ve açık hava hapishanesine çevirdiği Gazze’den atağa kalkan Filistinlilere yönelik sosyal medyada algı operasyonları tam gaz sürüyor. 

İsrail yandaşı bazı isimlerin, “Filistinlilerin 100 yıl önce Türkleri arkadan vurduğu ve kendi topraklarını sattığı” propagandasını ileri sürerek direnişe yönelik desteği kırmaya çalışması dikkat çekerken Haber7 tartışmaları uzman isimlere sordu. Konuyla ilgili Haber7’ye konuşan ORSAM Başkanı Prof. Ahmet Uysal ve Tarihçi Yazar Zafer Bilgin iddiaların doğru olmadığını açıkladı. 

FİLİSTİN ARAPLAR TOPRAK SATTIĞI İÇİN KAYBEDİLMEDİ

Filistin’in Araplar toprak sattığı için kaybedilmediğini belirten ORSAM Başkanı Prof. Ahmet Uysal, Filistin’in kaybedilmesinin asıl nedeninin Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı‘nda İngiltere’ye yenilmesi olduğunu söyledi. Savaş esnasında bütün Filistinlilerin Osmanlı’nın yanında durduğunu söyleyen Uysal, “Filistinliler topraklarını Yahudilere parayla sattı” iddialarına ilişkin ise şu açıklamada bulundu;

Savaştan önce Yahudiler, Filistin’de ekstra arazi alaya başmışlardı ama bu savaşın gidişatında belirleyici bir faktör değildi. Filistin’de daha önce de Yahudiler ve Hıristiyanlar vardı ve her Osmanlı vatandaşı arazi alıp satabiliyordu. Yahudiler, Filistin’e İngiliz işgali esnasında ve çoğunlukla Avrupa’dan getirilmiştir. 2. Dünya Savaşı’dan sonra Batı’nın bölgedeki (kara)kolu olarak kurulan İsrail’e milyonlarca Yahudi getirilmiştir. Bugün de İsrailliler, 10 kat fiyatlarla Filistinlilerden Kudüs ve Batı Şeria’da emlak almaya çalışıyorlar ama Filistinliler vermiyor ve yerlerini terk etmiyor. 

OSMANLI İNGİLİZLERİ ARAP AŞİRETLERİ SAYESİNDE YENDİ

Konuya ilişkin konuşan Tarihçi Yazar Zafer Bilgin ise “Araplar Türklere ihanet etti” iddiasının bir efsane olduğunu, kulaktan kulağa dolaşan bu söylemlerle ilgili bir belge veya bilginin bulunmadığını söyledi. Bu iddiaların aksine Arapların 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı’ya destek olduğunu belirten Bilgin, “Kut cephesinde Uceymi Paşa diye bir paşa deve suvarileriyle bize destek oluyor ve İngilizlerin Kut’ta Osmanlı tarafından yenilmesinin en büyük desteklerinden bir tanesi bu Uceymi Paşa’dan alınıyor. Yani Arap aşiretlerinin Osmanlı tarafında yer alması ve Osmanlı’yı desteklemesi sayesinde Kut ve Ammare bölgesinde yani bugünkü Irak Bağdat, Basra Körfezi tarafındaki o Dicle Nehri’nin kenarındaki Kut ve Ammare dediğimiz o bölgede Osmanlı İngilizlere karşı başarılı oluyorsa bunu aslında bir yerde Ucemi Paşa ve yanındaki o ekibe borçlu. Uceymi Paşa, Arap aşiretlerinin içerisinde aşiret lideri olan bir paşa. Hecin süvarileriyle Osmanlı hızlı bir şekilde İngilizlere karşı taaruzlar yaparak ani ataklarla başarılı savaşlar veriyor. Bu savaşlar da üstün geliyor.” dedi.

ARAP AŞİRETLERİ OSMANLI’YI DESTEKLEDİ

Birinci Cihan Harbi’nde Filistin Cephesi’nde Arapların Osmanlı’yı desteklediğini ve sonuna kadar Osmanlı’yla birlikte çarpıştığını belirten Bilgin, “Yine Mekke’de, Medine’de bilhassa Fahrettin Paşa çarpışırken, Fahrettin Paşa’nın yanındaki askere destek olan oradaki Suudi Arabistan’ın belki bugün köklü aşiretlerinin olduğunu biliyoruz. Yani aslında Arap aşiretlerinin özünde birçoğu Osmanlı’ya destek veriyor ve Birinci Cihan Harbi’nde Osmanlı’yla birlikte çarpışıyorlar.” şeklinde konuştu.

KANITI ÇANAKKALE’DE GİZLİ

Bunun kanıtlarından birinin Çanakkale olduğunu söyleyen Bilgin, Çanakkale’deki şehitlerin mezar taşlarına bakıldığında Yemen’i, Medine’yi, Mekke’yi, Bağdat’ı, Halep’i, Şam’ı görmenin mümkün olduğunu ifade etti. Bilgin, “Biz Çanakkale’yi savunurken Arap coğrafyasındaki o Mehmetçik, Osmanlı askeri de gelip bizimle beraber Çanakkale’yi savunmuş. Biz Kut’u savunurken de bize destek olmuşlar, Bağdat’ta bize destek olmuşlar, Suudi Arabistan’da Filistin’de bize destek olmuşlar. Kudüs’ü özellikle savunurken. Kudüs şerifi Zeytin Dağı’nda bilhassa Arapların Osmanlı’ya destekle erdiğini biliyoruz.” sözlerini sarf etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx